טיפים לבית מותאם לאזרחים ותיקים

בין אם אתם צריכים להתאים את הבית שלכם עכשיו או רק חושבים על העתיד, טוב להכיר את השינויים שניתן לבצע כדי להתאים את הבית שלכם לגיל מבוגר ובעיקר לנפילות שהן הסכנה הגדולה ביותר בגילאים אלו.

כניסה ויציאה מהבית: מעקה או רמפה יכולים לעזור אם יש מדרגות לדלת הכניסה של הבית. חשוב להוסיף תאורה לשעות החושך אך כזו שלא תסנוור אתכם או שתפריע לכם או לשכנים.

מענה לדלת: אם הדרך מסביבת המגורים השכיחה לדלת הכניסה היא ארוכה אז כדאי לשקול אינטרקום כזה שמתחבר למכשיר הטלפון שלכם עם או בלי וידאו כדי לפתוח את הדלת לאורחים. פתרון כזה גם יכול לסייע באבטחה שלכם כדי לא לפתוח את הדלת לאורחים לא מוכרים או לא רצויים. אפשרות אחרת היא להתקין כספת מפתחות סטייל כספות של דירות אירבנב שיאפשרו לחברים, קרובי משפחה או מטפלים להיכנס בקלות ולהוציא את עצמם בקלות.

תאורה – ודאו כי הבית מואר היטב. לעיתים רצוי להתקין נורות מבוססות חיישני תנועה שנדלקות אוטומטית כשאתם קמים מהמיטה או נכנסים לחדר.

הרחבת משקופים או שינוי כיוון פתיחת הדלתות במקרים של התניידות עם כסא גלגלים או הליכון יכולים לשדרג מאוד את חווית המגורים. במקרים כאלו גם יש לשקול הרחבת השירותים או המקלחת כדי להתנייד בקלות רבה יותר בתוכם באמצעות העזרים. עוד באמבטיה – כדאי לשקול את החלפתה במקלחון גדול ומרווח עם ידיות אחיזה ובמידת הצורך גם כסא גלגלים לרחצה. ניתן גם להשקיע בשירותים ללא ידיים, מעליות אמבטיה המסוגלות להרים ולהוריד אתכם מכסא הגלגלים ועוד. חוששים ממילוי יתר של האמבטיה או הכיור? פקקי בטיחות מיוחדים יכולים לאפשר למים להגיע רק עד גובה מסוים וכן גם להתקין גלאי הצפה המתריעים למרכז ניטור אם האמבטיה או הכיור מתחילים לעלות על גדותיהם. גם ספוגים בעלי ידית ארוכה או שטיחי רחצה לניקוי רגליים חוסכים מכם להתכופף וכן שטיחים מומלצים למניעת החלקה במקלחת הם הכרח.

מדרגות – סגרם מדרגות הוא סיכון פוטנציאלי לא מבוטל ולכן חשוב לשקול התקנת מעקה נוסף או מעלית מדרגות מבוססת מעקה שיכולים להקל על העלייה והירידה במדרגות. במקרים והבית מאפשר זאת ניתן אף להתקין מעלית שלמה המאפשרת תנועה בין הקומות.

אם אתם מתקשים להיכנס למיטה או לצאת מהכיסא, אז דעו כי ניתן להרכיב פתרונות שמאפשרות לכם להתרומם אוטומטית או למנוע מכם מלהתכופף מדי. ישנן מיטות מיוחדות, כסאות מכניים שיכולים אף להרים אתכם למצב עמידה או ישיבה וכן גם בכיוון ההפוך.  

מקלות עם תופסנים מתקדמים יכולים לסייע בהרמת פריטים שונים ולשונית לנעל בעלת ידית ארוכה תסייע לכם לנעול נעליים מבלי להתכופף.