התחדשות עירונית ברמת ורבר פתח תקווה

אחת השכונות הוותיקות בפתח תקווה במושגים של ישראל, לא בהכרח באלו של פתח תקווה, עוברת מתיחת פנים רצינית בשנים האחרונות וצפויה להשתנות בצורה משמעותית בקרוב. מדובר בשכונת רמת ורבר שתחומה בין רחוב ז'בוטינסקי שעתיד להפוך לאחד מצירי התנועה המרכזיים אף יותר באזור מאשר תפקידו כיום בשל קו הרכבת הקלה שאמור לחבר את פתח תקווה לתל אביב דרך רמת גן ובני ברק. גבול נוסף שלה הוא עם בית החולים בלינסון שגדל בצורה משמעותית בשנים אלו ועם אזור תעשייה מתפתח ושוקק של חברות הייטק, פאבים ומסעדות. גבול אחר הוא עם מרכז העיר והאחרון עם שכונות איכותיות ויוקרתית מאוד…….

השכונה שמאופיינת כשכונה שקטה יחסית וירוקה (במרכזה ממוקם גן החיות של פתח תקווה ופארק עירוני גדול ומעבר לגשר הולכי הרגל בחלקה הצפוני ממוקם פארק אוחיון) אמורה לשמור על צביונה וזאת באמצעות עיבוי הבנייה ועירוב השימושים בעיקר בבניינים שיבנו בגבולות השכונה ולא בחלק המרכזי. את החיבור המהיר בין לב השכונה לבין צירי התנועה המרכזיים מקדמת העירייה באמצעות שבילי אופניים מסודרים ושבילי הליכה מוצלים. כמו כן אמורים להתווסף רחובות חדשים באזור המגדלים בצפון השכונה והקמת שני חניונים ציבוריים ליד מוזיאון יד ושם וליד מבני ציבור…….

במרכז השכונה יתחברו שני צירים מרכזיים – אחד שמגיע מאזור ז'בוטינסקי והמגדלים, דרך הפארק ועד דרום השכונה ואחד נוסף לרוחבה של השכונה מקרבת בלינסון ועד קצת אחרי הפארק. צירים אלו ישודרגו בעצים להצללה, ספסלים ושבילי אופניים נוחים על מנת לעודד את התושבים לנוע בקלות בתוך השכונה ובצורה נעימה עד לנקודות התחבורה הציבורית. בהיקף של השכונה ניתן למצוא לא מעט תחנות אוטובוס שמאפשרות ניידות כמעט לכל נקודה באזור המרכז. בחלק מהמקומות קיימים מגרשי חנייה מוצלים שמתוכננים להיכלל כחלק מהפארק עצמו וניוד המכוניות בתוך מגרש החנייה אל חניון תת קרקעי סמוך.

לצד תכנון זה חשוב לומר כי בלב השכונה הנטייה היא דווקא להגביל פרויקטים של התחדשות עירונית בפתח תקווה כדי לשמר את האופי השקט והירוק של לב השכונה וכן בשל העובדה שמצב הבניינים באזור זה הוא סביר יחסית ויתכן וחלקם יוסבו לפרויקטים של תמ"א 38 אך ללא הריסת הקיים ובנייה מסיבית. למידע נוסף – https://cramim-pt.co.il/wp-content/uploads/2021/01/%D7%9E%D7%A6%D7%92%D7%AA-%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA-%D7%A8%D7%9E%D7%AA-%D7%95%D7%A8%D7%91%D7%A8.pdf