להבין את המתחים המצטברים בישראל בשנים האחרונות

מדינת ישראל נחשבת לבין המדינות המורכבות בעולם, כאשר קיימים בה מתחים דתיים, מתחים חברתיים שונים וכמובן מתחים ביטחוניים מהיום הקמתה. אך נראה כי בשנים האחרונות מתחים אלו הולכים וגואים החל ממחאות בשל עלויות המחיה בישראל, מצבן המופלה של חלקים מהחברה בישראל ובשנה האחרונה בשל ניסיון לבצע רפורמה במערכת המשפט. בחלוף הזמן נראה כי המתחים הללו הולכים ושוקעים, אך לעיתים בכדי שיתפרצו בשנית כל שיצטרכו המתחים הללו הם בסך הכל מקרה בודד שיעורר שוב את המתחים והשדים השונים. ובכדי להכיר את המתחים ולהבין אותם קצת מעבר לכותרות השונות, נסינו להבין ולפרק אותם. יש כמובן גם כאלו כמו https://newhope.org.il/ שפועלים לפירוק המתחים אך ישנם גם גורמים שמגבירים אותם

מתחים פנים חברתיים

כאשר מדובר בממשלת ישראל מרבית ההיסטוריונים והסוציולוגים מבקשים לעשות השוואה בין ממלכות ישראל שבתקופת התנ"ך לבין ממשלת הישראל הנוכחית, כשממלכות ישראל העתיקות עד לחלוקה בין ממלכת יהודה לישראל התחלקה בין 12 שבטים. החלוקה הזו נשמעת כמעט מתבקשת, שכן בישראל קיימים סוגים שונים של אוכלוסייה, החל מהאוכלוסייה החרדית, שומרי המסורת, הציונים מסורתיים, חילוניים, מהגרים, ערבים, צ'רקסים, בדואים, ערבים ונוצרים. כל חתוך כזה באוכלוסייה חותר ומבקש לקבל את הזכויות המגיעות לו, בין אם ברצון להתקדם במשרות ממשלתיות ועד לקבלה אל שוק חופשי אשר איננו מפלה בין זהות ומגדר. אבל בשנים האחרונות הרצון לשוויון הולך ונמתח, כשאל המתח הבין עדתי/דתי מתעוררות תאוריות שונות המחלקות בין סוגי הישראלים גם מצידו הימני של המפה וגם מצידו השמאלי.

מתחים חיצוניים ובינלאומיים

מדינת ישראל הצליחה להילחם לאורך שבעים וחמש שנות קיומה במספר מדינות אויב שונות, החל ממשלות הטרור שבאיוש ובעזה וכלה בצבאות מצרים, עירק, סוריה ועד למיליציות איראניות באזורים שונים. עם זאת נראה כי המפה הפוליטית בעולם עוברת טלטלה, אם עד לסוף המאה העשרים הורגלו הישראלים כי בעלת בריתם הגדולה ארצות הברית תעמוד לצד מדינת היהודים, נראה כיום כי פני המתחים שבין הממשלים רק הולך וגואה. מאידך נראה כי גם בעלות הברית של ארצות הברית שינו את פניהם, כאשר מדינות המפרץ מפנות גב לארצות הברית ומתחברות אל מדינות רוסיה, סין ואיראן. משמעות הדברים היא מתח בינלאומי גובר, המגיע לא רק מצד מדינות ערב אלא גם מבעלות ברית וותיקות וחברותיה.