מה הם נתוני אשראי בנק ישראל

בכל העולם המערבי ועכשיו גם בישראל  מבוצע דירוג של נתוני אשראי, על דירוג זה אחראי לרוב הבנק של המדינה או גוף מטעמו אשר מרכז את הדוחות ואת הנתונים. נתונים אלו נאספים במערכת נתוני האשראי המבוססת על ההיסטוריה הבנקאית שלנו, החל מהלוואה אל מול הבנק וחברת האשראי ועד העמידה שלנו בהם. נתונים אלו חשובים מכיוון שהם יכולים להשפיע על הלוואות ומסגרות אשראי אשר נשתמש בהן בעתיד, לכן המאמר הבא ינסה לעשות קצת סדר בין כל הדברים.

למה זה קיים?

נתוני אשראי בנק ישראל אמורים להציג לפקידי הבנקים, פקידי חברות האשראי את תמונה המצב הכוללת עלינו. מזה אומר? כל הלוואה או מסגרת אשראי שעמדנו בה או לא עמדנו בה יועברו אל דירוג האשראי, כך בעצם נקבל דירוג ביחס לאיך שאנחנו מחזירים הלוואה או פועלים בזמן של במינוס בחשבון והדבר יקבע את מידת האשראי שתנתן לנו מהבנקים. בנוסף לזה ואם יש לנו דירוג אשראי חיובי, נוכל לבצע סקר שוק מבין נותני האשראי ולבחור את ההצעה המשתלמת ביותר עבור דירוג האשראי שלנו.

על מה מבוסס דירוג אשראי?

המערכת מבוססת על כמה פרמטרים-

1.היקף האשראי של הלקוח-מסגרות אשראי, מסגרות בחשבון העוש וכו.

2.האם הלקוח פורע אשראי במועד או נמצא בפיגור?

3.האם ננקטו נגדו הליכים עקב אי עמידה בפירעון חובות

4.סוגי הלוואת שלקח הלקוח.

נתונים אלו ועוד נאספים על ידי הלשכה ומדורגים מבחינה מספרית, כך שדירוג גבוהה מראה על לקוח אשר מחזיר הלוואות בזמן וכמובן שלהפך. כל הדירוגים האלו עוזרים בעצם לנותני האשראי לזרז את קבלת ההחלטה בנוגע לאשראי שאתם מבקשים ויזרזו את התהליכים במתן בקשות מהסוג הזה.

סיכום

דירוג אשראי הוא אינו המצאה ישראלית ועובד במתכונת הזו כבר שנים רבות במדינות המערב, החל מארהב בריטניה ושאר מדינות אירופה, הדירוג עוזר לחברות האשראי לזרז את תהליך קבלת ההחלטות בנוגע ללקוחות וכמובן הבנה טובה יותר בנוגע ללקוחות שלה יכולת להחזיר הלוואות.

לכן חשוב לשמור על דירוג נכון ויציב, לבקש דוח אחד כזה בכל שנה מהאתר לדירוג אשראי של בני ישראל(הראשון הוא בחינם).