תביעות בנושא הקטנת חזה

במקומות בהם נעשה טיפול לא מקצועי או לא נכון נוצרות בעיות המובילות פעמים רבות לתביעות כגון זו שבו תבעה גברת סוורדס את אלגני ניתוחים פלסטיים מדור בתביעה של אישה שעברה ניתוח הקטנת חזה במרילנד בשנת 2017. גברת סוורדס הלכה לבצע ניתוח הקטנת חזה אצל החברה הנ"ל והמנתח לא טיפל בה כראוי, הוא לא אבחן נכון ובזמן את מצבה ואת תגובת הגוף שלה לניתוח וגם כשל לבצע ניתוח בקרה מחדש חודש לאחר מכן. כתוצאה מההזנחה של המנתח והחברה האישה סובלת מנכות קבועה וכן נאלצת להמשיך בטיפולים רפואיים במטרה לתקן את הנזקים שנעשו לה.

מדובר במקרה חמור שכן ניתוח להקטנת חזה (או הרמת חזה) הוא לרוב ניתוח ללא סיכונים משמעותיים בשונה לדוגמא מניתוח שאיבת שומן. כמובן שכמו בכל ניתוח גם כאן זיהום הוא בעיה אפשרית אך בהינתן טיפול רפואי בסיסי ויסודי הדבר לא אמור להתפתח לבעיה של ממש. סיבוך אחר ידוע הוא אובדן הרגישות באופן זמני או קבוע בפטמות. אך הסיבוך המורכב ביותר הוא כאשר כלי דם שאמור להוביל דם לחזה נפגע ואזורים מסוימים מפסיקים לקבל הזנת דם הרקמה שבהם מתה.

כמובן שיש את הסיכונים של פגיעה באסתטיקה ובצורת החזה וכן בעיות אפשרויות בהנקה בעתיד, אך כאמור, אם פונים אל מנתחים מקצועיים ובעלי ניסיון שביצעו אלפי ניתוחים מסוג זה אין כל סיבה לחשוש. חשוב כמובן להיות מודעים לסיכונים אך ביחס נכון ובבחירה נכונה של המנתח ניתן לצפות כי בסבירות גבוהה מאוד לא תיגרם בעיה או סיבוכים מכל סוג שהוא. בארה"ב בשונה מישראל מנתחים נמצאים פעמים רבות תחת סיכונים משמעותיים מאוד בשל תביעות אפשריות ונדרשים לביטוחים מורכבים וסליחה על הביטוי – כיסוי תחת משמעותי כדי להימנע מתביעות של לקוחות לא מרוצי או לקוחות תאבי בצע. עם זאת גם בישראל הפרקטיקה המשפטית חודרת עמוק יותר ויותר אל מקצועות הרפואה וסביר להניח שנראה בשנים הקרובות עלייה בכמות התביעות על רשלנות רפואית מסוג זה.